yükleniyor

WordPress Nedir?

WordPress sistemi internetten pekçok tanımda "bir içerik yönetim sistemi" olarak söylenebilir. Peki nedir "içerik yönetim sistemi"? İçerik yönetim sistemindeki içerik kelimesi bildiğiniz web sayfası içeriğidir. Bildiğiniz benzeri "body" yaftasının içerisine yazdığınız herşey web sayfasının içeriğini oluşturur. İşte siz de bir web sitesi oluşturacaksanız bu web sitesini web sayfalarını tasarlayarak yapabilirsiniz. Web sayfalarının içinde de "body" etiketi bulunur. Bu "body" etiketleri esasında web sitesini kullanan ziyaretçilere yansıyan yönüdür.


İşte siz de bu içeriği güncellemek, silmek, yepyeni içerik ilave etmek, içeriğe resim ilave etmek, video ilave etmek benzeri daha sayabileceğimiz pekçok işlemi WordPress sayesinde yapabilirsiniz. WordPress nedir ne işe fayda sorusuna bu bir cevap olabilir. Kısacası WordPress bir internet sitesi hazırlamak isteyenler için oluşturulmuş, gelişmiş özelliklere sahip, güvenli etkili hızlı bir yapının ta kendisidir. Matt Mullenweg adında 19 yaşındaki genç tarafından 2003 yılında oluşturulan bu sistem, yeniden onun öncülüğünde dünyanın en çok kullanılan, bilinen blog site yapısını baz alan yapıya dönüşmüştür. WordPress programlama olarak PHP dilini kullanır. Bununla Birlikte "open source" ismini verdiğimiz açık kaynak kodlamayı kullanan WordPress bedava olarak kurulup, kullanılabilir. Nihai Zamanlarda en nihai bugün itibariyle 3.9 sürümüne civarı ulaşılmış ve geliştirilmiştir.

WordPress Nedir Ne işe Fayda Nerelerde Kullanılır ?

Önceleri blog siteler için kullanılsa da WordPress daha daha sonra bütün web sistemleri için kullanılır duruma geldi. E-ticaret sistemlerinden tutun, haber yayın sitelerine, rezervasyon sistemlerinden tutun daha çok fazla sayılabilecek yapılar için WordPress kullanılır duruma gelmiştir.

WordPress'in yapısı esasında çok basittir. Nihai eklenen yazıların özeti blog durumunda anasayfada yani açılış sayfasında listelenir. Buradaki ayrıntı linklerine tıklayarak yazıların ayrıntı bölümlerine ulaşabilirsiniz. Esasında WordPress'te 2 düzenlenebilir içerik bulunur. Birisi "Yazılar" ötekisi ise "Sayfalar" adıyla anılırlar. Sayfalar wordpress sitede sabit, devamlı şekilde durağan şekilde depolanacak meydana gelen içeriklerin bulunduğu yapılardır. Sözgelişi bir sitede "iletişim", "hakkımızda" benzeri yapılar "Sayfa" olarak düzenlenirler. Yazılar ise devamlı güncellenebilecek, kategoriler durumunda oluşturulup listelenecek meydana gelen yapılara verilen isimdir. Sözgelişi bir haber sitesinde hergün yayınlanan yepyeni bilgilerin yer aldığı haber metinleri "Yazılar"bölümünden oluşturulurlar.

Wordpress Nedir Ne işe Yarar ve Hangi Amaçla Kullanılır ?

WordPress pekçok platform için kullanılabilir. WordPress 'in en güçlü yanı Google tarafından epeyce sevilen bir yapıya sahip olmasıdır. Yani eklediğiniz yazılar çabuk indexlenir, amaç kitlenize böyle daha çabuk ulaşabilirsiniz. Şahsi sitelerde çok fazla web sayfası bulunmadığı için WordPress' e ihtiyacınız olmayabilir, fakat bir haber sitesi, bir makale sitesi oluşturuyorsanız, WordPress sizin için bir nimettir. Zira WordPress'te bir yazı ekleme, aranjman, resim ekleme benzeri işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ayrıca WordPress çok kapsamlı eklenti çeşidiyle kullanıcılarına sunulur. Hem WordPress'in bedava olması, aynı zamanda pekçok işe fayda eklentinin bedava olarak sunulması da çok büyük avantajdır. Sitenize etkileşimli bir duruma getirmek için WordPress eklentileri size yetiyor hatta artıyor bile.

Wordpress' in bütün dünyada olduğu benzeri Türkiye' de kullanıcıları çok fazladır. Bu nedenle yepyeni sürüm yayınlanır yayınlanmaz, Türkçe dil desteği de hemen sonrasında yayınlanır. Bu da gösteriyor ki bütün dünyada çok yoğun bir şekilde tercih edilen bu içerik yönetim sistemi ülkemizde de bir numara. Türkçe WordPress sürümünü indirmek için bu linki kullanabilirsiniz.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!